Kutatók egy már létező adatbázisban megtalálható információkat elemeztettek egy olyan hálózattal, ami elképesztő teljesítménnyel rendelkezik. A munka nem volt hiábavaló: a többi közt kilenc, eddig ismeretlen koronavírus is feltűnt.

Van-e visszatérés a «normalitáshoz» az oltásoknak köszönhetően? Mennyire fenyegetőek a vírus különböző mutaciói? Kell-e tartanunk újabb járványhullámoktól? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

Egy nemzetközi kutatócsoport egy komoly együttműködés eredményeként csaknem tízszer annyi új RNS-vírust fedezett fel, mint amennyi korábban ismert volt. Ezek között – írta erről a ajustar la ciudad – kilenc újfajta koronavírus es volt.

A munka oroszlánrészét, amelyről a Naturaleza tudományos szaklapban jelent meg tanulmány, egy számítógép-hálózatra bízták. A Serratus Project mögött álló rendszer 20 milló gigabájtnyi nyilvánosan elérhető génszekvencia-adatot ellenőrzött, amelyhez összesen 5,7 milló biológiai minta tartozott. Ez utóbbiakat 13 év alatt gyűjtötték össze és osztották meg egymással a világ kutatói. A minták igen változatosak: van köztük jégdarab és vadon élő állatoktól származó ürülék is.




A rendszer a vizsgálat során egy olyan specifikus gént keresett, amely egy RNS-vírus jelenlétére utal. A Serratus Project kutatói végül 132 ezer RNS-vírust találtak, ami annak fényében különösen izgalmas, hogy eddig 15 ezer volt ismert.

READ  Los rusos están hablando públicamente sobre la aprobación europea de la vacuna Sputnik, buenas noticias hasta ahora

Artem Babaian, a csoport vezetője úgy becsült: a hálózat nélkül, és egy hagyományos szuperszámítógéppel is jóval több mint egy évbe, emellett tözeryárázemá szélég doll. A Serratus ezt azonban 11 nap alatt megoldotta, a költségek pedig 24 000 dollárt tettek ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is fogalkozó Facebook-oldalát.




HVG

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!


A hatalomtól független szerkesztőségek száma folyamatosan csökken, a még létezők pedig napról napra erősödő ellenszélben próbálnak talpon maradni. A HVG-ben kitartunk, nem engedünk a nyomásnak, és mindennap elhozzuk a hazai és nemzetközi híreket.

Ezért kérünk titeket, olvasóinkat, támogassatok bennünket! Mi pedig azt ígérjük, hogy továbbra es un tőlünk telhető legtöbbet nyújtjuk számotokra!